Porovnat produkty
Peří nebo syntetiku? A co takhle 2v1?

12. říjen 2021

Peří nebo syntetiku? A co takhle 2v1?

Skvělé vlastnosti funkčních materiálů oceníte právě v tomto ročním období, třeba při výběru zateplené bundy. Peří nebo syntetiku (duté vlákno)? Na první pohled a z venku rozdíl nepoznáte.

PEŘÍ

Přírodní peří má stále nejlepší izolační a kompresní vlastnosti. Dokáže skvěle akumulovat teplo a nepropouštět ho dál, má nízkou hmotnost, takže oblečení je lehké a skladné. Je lehce sbalitelné a skladné. Jeho jediným nepřítelem je vlhkost. Navlhlé peří výrazně ztrácí svou přirozenou tepelnou izolaci. Použitím vhodné svrchní látky s DWR úpravou lze peří aktivně ochránit.

Nové nejmodernější technologie pro zpracování peří umožnily jeho impregnaci, vzniklo tak peří s hydrofóbní úpravou. Díky této úpravě absorbuje daleko méně vody, poskytuje standardní výkon své tepelné izolace i v případě dlouhodobého styku s vlhkostí. Použití HYDROFOBNÍHO PEŘÍ v kombinaci s nejmodernějšímí super lehkými membráni ( např. Pertex ) je nejlepší volbou do náročných přírodních podmínek.

O tom, jak se v péřovém oblečení zahřejete, rozhoduje i poměr použitého prachového peří a malých pírek, který je na výrobku vyjádřený číselnými údaji. Například označení 90/10, které často naleznete u kvalitnějších výrobků, vyjadřuje, že na výplň bylo použito 90 % prachového peří a 10 % malých pírek. Plnivost, která se udává v kubických palcích (cuin), zase označuje schopnost peří zaujmout určitý objem. Platí, že čím vyšší „cuin“, tím má výrobek vyšší tepelně-izolační vlastnosti.

SYNTETICKÁ IZOLACE ( DUTÉ VLÁKNO )

Prádlo ze syntetických materiálů nemění ani častým praním svůj tvar, je poddajné, příjemné na tělo, při správné péči dlouho vydrží a je odolné vůči bakteriím a plísním.

Imitace peří ze syntetických vláken kopíruje jeho strukturu a profil. Jde o konzistentní tepelně-izolační vrstvu, která chrání před ztrátou tělesného tepla. Výhodou je jednoduchá péče, soudržnost vláken a tvarová paměť. Největším benefitem je však skutečnost, že si své termoizolační vlastnosti zachovává i ve vlhkém prostředí. Díky tomu je oblíbená hlavně při aktivitách v chladném a vlhkém prostředí jako lyžování nebo skialpinismus.

Primaloft je jeden z nejvýkonnějších tepelně izolačních materiálů. Svými vlastnostmi (tepelná izolace, lehkost, prodyšnost) se Primaloft přibližuje peří. Snadno se udržuje, lze jej klasicky prát, velmi rychle schne. Na rozdíl od peří je Primaloft velmi vhodný i pro alergiky. Speciálně ošetřená vlákna nepohlcují vlhkost. Uživatel tedy zůstane v suchu a teple i při extrémních podmínkách. Primaloft Eco je materiál vyrobený z recyklovaného materiálu a průmyslového plastového odpadu. Přibližně 28 recyklovaných PET lahví se používají při výrobě na každý kilogram PrimaLoft ECO, což odpovídá 4 lahvím na metr.

Dříve se doporučovala syntetická izolace do vlhčího prostředí a peří do suchých a chladných podmínek. Ale díky hydrofobní úpravě peří se vlastnosti obou materiálů přibližují natolik, že podstatný rozdíl je zejména v ceně a způsobu udržování. Důležitou roli pro srovnání tepelného komfortu hraje i vnější materiál, zejména jeho schopnost větruodolnosti.

Co si tedy obléci na podzim? Jednoznačně 2v1.

Rozhodování mám může usnadnit i volba produktů vyrobených z kombinací daných materiálů. 


2v1: Peří a syntetika v jednom

Axis Alpha Jacket - pánská hybridní zateplená bunda


Tepelně regulovaná péřová a syntetická hybridní zateplená bunda s použitím vysoce výkonného materiálu Gore-Tex Infinium a Polartec Alpha

Bunda Axis Alpha poskytuje dokonalou ochranu pro aktivní pohyb v proměnlivých podmínkách. Navržena na základě testování v laboratořích v chladných komorách a sportovci v reálném prostředí. Kombinace jednotlivých izolačních materiálů, GORE-TEX INFINIUM, PERTEX QUANTUM AIR a POLARTEC ALPHA DIRECT, vytváří funkční mapu na těle pro dosažení optimální ochrany před počasím s efektivní regulací tepla a vlhkosti, která vám zajistí komfort a pohodlí během náročného výkonu. 

Materiál:

  • přední strana, paže a kapuce z velmi lehké membrány 30D GORE-TEX INFINIUM na prošívaných zateplovacích komorách s vodoodpudivou úpravou DWR
  • zadní strana, boky, rukávy a kapuce z větruodolného a prodyšného materiálu 30D PERTEX QUANTUM AIR na ventilačních zónách s vodoodpudivou úpravou DWR
  • podšívka z 120 g/m2 POLARTEC ALPHA s vysokým chlupem a zónovou ventilací
  • výplň z 90 g impregnovaného husího peří 800+ cuin, 90/10, Fluorocarbon-free, HyperDRY, Responsible Down Standard (RDS) a Track my Down
  • PEAQ Down podšívka


2v1: Syntetika a Gore-Tex v jednom

Membrána GORE-TEX je dobře známá pro svoji nepromokavost a větruodolnost. Je výborně prodyšná, dodá spolehlivou ochranu před vlivy počasí a poskytne maximální pohodlí při celé řadě aktivit.

Předností bundy je kombinace nepromokavého materiálu GORE-TEX s technologií Gore Performance a isolace Primaloft pro zajištění tepla a sucha při nepřízni počasí. Kvalitní zateplená nepromokavá bunda v jednom.

Materiál:

  • bunda vyrobena z lehkého, nepromokavého a prodyšného materiálu 40 D GORE-TEX s technologií Gore Performance
  • výplň z 55% recyklovaný 60g/m2 Primaloft Gold, který je prodyšný, lehký, sbalitelný a mimořádně jemný
  • podšívka z materiálu 100% recyklovatelného PEAQ Synthetic ECO, který je prodyšný, rychleschnoucí a velice příjemný na dotyk

V Montane nabídce oblečení najdete mnoho produktů, které vám mohou zpříjemnit nepřízeň počasí, filtrujte v produktech s označením "péřová izolace", "syntetická izolace" a "nepromokavé".

← Zpět na seznam článků